Parlar fidancılık olarak zoru başardık ve UCB 1 anacına aşılı antep fıstığı fidanlarını üreterek satışa sunduk

SATIN AL

California Üniversitesi   UCB bitki patolojisi Bölümü’nden Dr. Lee Ashworth      tarafından geliştirilmiş olup P. atlantica x P. integerrima melezi bir anaçtır.Her iki ebeveyn de homozigot olup en az değişkenlik gösteren melez fideler üretmektedir.

ÖZELLİKLERİ
  • Toprak kökenli Phytophthora fungal hastalıklarına,  nematod, tuzluluğa dayanıklı ve soğuğa tolerant bir anaç olup çok güçlüdür.
  • Antep fıstığı için en yeni ve popüler bir anaçtır. Baharda araziye dikilir ve dikildikten 3-4 ay sonra aşılanabilir  veya yaz mevsiminde dikim yapılıp,  takip eden sonbaharda aşılama yapılır.
UCB-1 ANAÇ ÜRETİMİ
 UCB1 anacı  endüstri’de en geniş dikim alanı olan ve en çok test edilen anaçtır. Doku kültürü laboratuarlarında üretilir. 
Doku kültürü olmasının     sağladığı  avantajlar nedeniyle üreticiler tarafından  tercih edilir.
SAKSILI ANAÇ KULLANMANIN AVANTAJLARI
Saksı içinde yetiştirilen anaçlar her mevsim dikim kolaylığı ve kalitesi sağlamakta olup torf içinde   sağlıklı kökler oluşturur. 
VERİMLİLİK
  • Fıstığın kültüre alınmış sulanabilen tek anacıdır.
  • Bitkiyi hızlı büyütür ve hızlı verime getirir.
  •  Sulama yapılabildiği için yıllık sürgün uzunluğu daha uzun olmaktadır. Bu sebeple kendi halinde yetişmiş normal ağaçlardan çok daha verimli olurlar.

ÜRETTİĞİMİZ FISTIK ÇEŞİTLERİ

Uzun Türü Antep Fıstığı:

Orta mevsimde olgunlaşan meyve kalitesi orta olan bir çeşittir.Küçük ebadına karşın, Gaziantep yöresinden dünya çapında lezzeti ile
tanınmaktadır. Diğer çeşitlere nazaran daha geç olgunlaşmakta fakat verimi daha yüksek
olarak gerçekleşmektedir. Gıda sanayinde kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemizde bulunan
en yaygın çeşittir.
Kırmızı Türü Antep Fıstığı:

Erken olgunlaşan meyve kalitesi uzun çeşidine yakın bir çeşittir. Uzun çeşidi kadar yaygın değildir. Ağırlıklı olarak Gaziantep yöresinin yüksek kesimlerinde yetişmekte olup, erken olgunlaşması nedeniyle tercih edilmektedir.

Siirt:

Siirt ve Şanlıurfa’da yetiştirilen Siirt fıstığı, iri taneleri ve yüksek çıtlak oranı nedeniyle önemli bir popülariteye sahiptir.

Uygur:

Sulu ve kuru koşullarda diğer çeşitlerimizden daha verimlidir. Sulu koşullarda dönümden 320 kg kuru meyve alınabilir. Siirt ve Şanlıurfa’da yetiştirilen Siirt fıstığı, iri taneleri ve yüksek çıtlak oranı nedeniyle önemli bir popülariteye sahiptir.

Uygur Türü Antep Fıstığı:

Uygur türü Antep fıstığı, erken çiçeklenen bir yapıya sahiptir Sekiz günlük bir çiçeklenme süresi bulunan Uygur erkeği, çiçeklenmesi erken gerçekleşen dişilere de son derece uygun bir türdür. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına göre Uygur türü Antep fıstığının erkeği, bu özelliklerinden kaynaklı Halebi, Uzun ve Sel 11 tipi Antep fıstığının en iyi tozlayıcısı olma özelliğine sahiptir.

Atlı Türü Antep Fıstığı:

9 gün çiçeklenir. Orta mevsimde çiçeklenen dişilere uygundur. Siirt ve Kırmızı çeşitlerinin tozlayıcısıdır.